Duo Ramivana: Títo Malinovčania vás rozvibrujú!​

Duo Ramivana: Títo Malinovčania vás rozvibrujú!​

Napadlo by vám, susedia, že sa u nás, v Malinove, môžete naučiť hrať na austrálske didgeridoo, africke kigonki či indiánske flauty? Medzi nami, Malinovčanmi, žijú aj manželia Ivana a Rami Shaafi, umeleckým menom Ramivana. Multiinštrumentalisti, ktorí ovládajú a vyučujú hru na množstvo tzv. tradičných nástrojov z rôznych kultúr a alikvótny spev.

Pre nás exotické nástroje majú jedno spoločné – vibrácie ich zvuku sa v ich domácich kultúrach využívajú na meditácie, liečbu, energetické čistenie priestorov a v neposlednom rade sú spojivom medzi hudbou a nepočujúcimi. Vibrácie umožňujú ľuďom s poruchou sluchu vnímať intenzitu a krásu tónov.

Rami, pôvodom z Anglicka, sa tradičným nástrojom venuje už viac ako 20 rokov. ,,Predtým, než som spoznal Ivanu, som sa s priateľmi vybral na Slovensko, naučiť sa hru na fujare,“ prekvapil nás Rami, keď spoločne s manželkou prijali pozvanie MaliNovín na rozhovor. Už vtedy mu vraj Slovensko učarovalo. ,,Je tu krásna príroda, pokojnejší život a pre mňa príjemnejší ľudia,“ vyznal sa hudobník. So Slovenkou Ivanou sa spoznal v Anglicku, práve pri hre na austrálske didgeridoo. To Ivane učarovalo, keď tam pred rokmi žila. Rami ju potom priviedol k ďalším tradičným nástrojom a fascinujúcemu alikvótnemu spevu. Do Malinova sa presťahovali pred siedmimi rokmi, ale so svojimi nástrojmi pravidelne vystupujú po celom Slovensku a absolvovali aj niekoľko televíznych vystúpení.

Pri našom rozhovore predviedli hru na niekoľko nástrojov a uchvátili nás natoľko, že sme sa zostrihom ukážok jednotlivých inštrumentov rozhodli odštartovať náš youtube kanál MaliNoviny! Sledujte nás nielen na Facebooku, Instagrame, ale videá z našich najzaujímavejších reportáží nájdete už aj na youtube! Premierové video kanálu MaliNoviny, ktoré celé nakrútili a do finálnej podoby spracovali #malinovinari, nájdete tu: https://youtu.be/cHbC96uKuxw

Najbližšie sa na Ramiho vystúpenie môžete prísť pozrieť koncom mesiaca, kde sa ako hosť večera predstaví na koncerte svetoznámeho zoskupenia hrdelných spevákov a inštrumentalistov Alash z Republiky Tuva.
Duo Ramivana, alebo naši susedia z Malinova: Ivana a Rami Shaafi, multiinštrumentalisti, ktorí sa venujú hre na množstvo tradičných nástrojov z rôznych kultúr.
#malinovinari si na vlastnej koži vyskúšali masáž vibráciami tibetskej spievajúcej misy. 🙂
Rami pri hre na austrálske didgeridoo.
Prejsť na začiatok