Deti s rakovinou potrebujú, aby ste na nich mysleli nielen na Vianoce.

Otec malého onko-pacienta: ,,Deti s rakovinou potrebujú, aby ste na nich mysleli nielen na Vianoce."

Telefonát od manželky, v ktorom mu skrúšene oznámila, že výsledkom rannej rutinnej prehliadky u endokrinológa je podozrenie na leukémiu ich 4-ročného syna Maxima, ho zastihol na pracovnom stretnutí. V ten moment sa Malinovčanovi Marekovi Smižanskému a jeho rodine prevátil život na ruby.

Nasledoval vyčerpávajúci kolotoč udalostí – zdanlivo nekonečných 8 mesiacov so synom v nemocnici, odchod z práce, veľa bolesti, ktorú si žiadny rodič nechce ani predstaviť. Ale objavili sa aj záblesky pozitívnych momentov. Napríklad, keď sa Smižanským dostala pomoc od Dobrého anjela a nadácie Deťom s rakovinou. Práve nadácii Deťom s rakovinou putujú 2 eurá z každého originálneho diára na rok 2020, ktorý M. Smižanský po pobyte s mladším synom na onkológii vyrobil v spolupráci s chránenou dielňou.
,,Ten júnový deň minulého roku, keď sme sa dozvedeli o synovej chorobe, sa úplne zmenili naše priority. Bol to deň, kedy som vlastne skončil vo vlastnej firme,“ spomína na jednu z najhorších chvíľ života náš sused – pán Smižanský.

Z pravidelnej prehliadky priamo na onkológiu
,,Maxim išiel ráno na bežnú kontrolu k endokrinológovi. Mali sme podozrenie, že s ním nie je niečo v poriadku, pretože bol unavený, mal veľmi bledé pery a keď som ho chytil, hneď sa mu na tele tvorili modriny,“ pokračuje. Po vyšetrení a odberoch nabrali udalosti rýchly spád. ,,Ešte v ten deň poobede Maxima hospitalizovali na onkológii. Nasledovala transfúzia, lumbálna punkcia a zdrvujúce potvrdenie najhoršieho – akútna lymfoblastová leukémia.“ Smižanským sa zo dňa na deň prevrátil život na ruby.

Sladkosti a hračky od darcov na Vianoce malým pacientom nie vždy pomáhajú
Malý Maxim ležal v nemocnici dlhých 8 mesiacov, vrátane minuloročných Vianoc. Rodičia Smižanskí , ktorí sa starajú aj o staršieho, 10-ročného syna Mareka, mimochodom nášho malého novinára, sa pri mladšom striedali. ,,Každý, kto v nemocnici strávil nejaký čas vie, ako je to psychicky náročné. Zvlášť na tomto oddelení. Musíte tam niečo robiť, aby ste vyšli z rutiny. Kým manželka háčkovala a časom háčkovanými čelenkami a ozdobami vyparádila všetky slečny, ktoré tam ležali, ja som dostal nápad na tento diár,“ pokračuje M. Smižanský. Nadácia Deťom s rakovinou, ktorej putuje výťažok z predaja, totiž pomohla aj im. ,,Táto nadácia nerozdeľuje pacientom peniaze, ale kupuje a financuje dôležité veci. Napríklad nám darovali množstvo dezinfekčných prostriedkov, tlačených informačných materiálov o Maximovej chorobe a uhradili aj finančne náročné lieky,“ vysvetľuje, prečo cíti potrebu sa revanšovať. ,,Darcovia si na tieto deti a nadáciu väčšinou spomenú raz ročne – na Vianoce. Nakúpia im hory sladkostí a hračiek, ktoré nie sú vždy vhodné. Takto chorým pacientom sladkosti v liečbe vôbec nepomáhajú a viac ako hračky, sú potrebné iné veci, napríklad ich socializácia. Preto financie darované do správnych rúk sú najvhodnejším darom, môžete mi veriť,“ pokračuje otec chorého Maximka, ktorý s chorobou stále statočne bojuje. Do nemocnice nastupuje opäť v júni budúceho roku, v súčasnosti je v domácej liečbe.

Stačia 2 eurá mesačne
Cieľom pána Smižanského je zabezpečiť nadácii Deťom s rakovinou pravidelný príjem. ,,Nechcel som len tak zbierať od ľudí peniaze. Chcel som, aby za peňažný dar niečo dostali. Preto som v spolupráci s hendikepovanými ľuďmi z chránenej dielne vyrobil tento diár. Na jeho titulnej strane je obrázok z kampane nadácie – Sme spolu na jednej lodi. V diári je záložka a na nej číslo účtu nadácie. Záložku budú mať majitelia diárov stále na očiach a stačí, keby každý z nich poslal nadácii mesačne čo i len 2 eurá. Pretože týmto deťom treba pomáhať celoročne, nielen na Vianoce,“ dodáva Marek Smižanský.

Diár sa dá objednať za cenu 12 EUR priamo u pána Smižanského, ktorého nájdete na facebooku, prípadne môžeme sprostredkovať kontakt.

 

S predajom originálnych diárov, z ktorých výťažok putuje nadácii Deťom s rakovinou pomáha Marekovi Smižanskému aj jeho starší syn Marek, mimochodom jeden z našich malých novinárov.

Môj diár 2020 vyrobil otec malého onko pacienta – Marek Smižanský. Na titulnej strane je obrázok z kampane nadácie Deti s rakovinou – Sme spolu na jednej lodi.

Prejsť na začiatok