Príde Malinovo o známu raritu?​

Príde Malinovo o známu raritu?

MALINOVO – Slávnej malinovskej zvláštnosti – starému agátu v parku – bola zasadená osudná červená bodka! Výrub! Prídeme o ,,najstarší“ strom v parku? ,,Tento agát biely bol podľa projektu revitalizácie z dielne Bratislavského samosprávneho kraja (BSK) skutočne určený na výrub, pretože je suchý,“ potvrdzuje nemilosrdný verdikt Ing. Roman Vallo (56), učiteľ záhradníctva Spojenej školy v Malinove, ktorý sa parku profesionálne venuje už 28 rokov.

Ing. Roman Vallo, učiteľ záhradníctva zo Spojenej školy rozhodol, že časť agátu po výrube uchovajú v škole.

,,Je nám to nesmierne ľúto. Tento strom je nielen malinovskou raritou, ale pre našu školu aj nenahraditeľnou učebnou pomôckou. Hoci sme sa domnievali, že ho dokážeme pred likvidáciou ochrániť, stratili sme nádej. Definitívne rozhodnutie prišlo od kompetentných z BSK práve tento týždeň, pretože svojou krehkosťou ohrozuje ľudí,“ pokračuje pedagóg. ,,Agát stojí pri chodníku. Korene má vysušené, môže sa v dohľadnom čase samovoľne zvaliť.“

Učiteľ súčasne vyvracia mýtus o najstaršom strome v parku. ,,Pre jeho nezvyčajný vzhľad ho síce Malinovčania považujú za najstarší, ale spôsobuje ho choroba – baktériálna nádorovitosť,“ vysvetľuje pedagóg. Vek štvormetrového agátu, ktorý znetvorila – ľudovo povedané – ,,rakovina stromov“, sa odhaduje na 80 – 100 rokov. Posledná zelená vetvička sa na ňom objavila asi pred 5 rokmi.

Vpylv zhubnej choroby na strom skúmajú študenti Spojenej školy, preto je pre nich vzácnou učebnou pomôckou. Po výrube si časť stromu škola ponechá. ,,Jednak ako pamiatku na malinovskú raritu a tiež pre študijné účely,“ dodáva pán Vallo.

Anglický park v Malinove bol založený koncom 18. storočia. V súčasnosti je domovom pre viac ako 280 druhov domácich aj exotických drevín. Najstaršie a najvzácnejšie sú platany javorolisté, pôvodne dovezené z Ameriky. Deväť majestátnych platanov zdobí park už viac ako 120 rokov a spoločenská hodnota každého z nich je približne 6 tisíc EUR.

Autor textu a foto: Tím Malinoviny

Text k foto 1: Zdá sa, že jednému zo symbolov Malinova, zvečneného vo všetých novodobých publikáciách o obci, zazvonil umieračik. Táto fotografia so zelenými vetvičkami na agáte bola uverejnená v roku 2002 v knihe Súčasníkom o minulosti – Kapitoly z dejín obce Malinovo.

Text k foto 2:

Text k foto 3: Ing. Roman Vallo, učiteľ záhradníctva zo Spojenej školy rozhodol, že časť agátu po výrube uchovajú v škole.

Zdá sa, že jednému zo symbolov Malinova, zvečneného vo všetých novodobých publikáciách o obci, zazvonil umieračik. Táto fotografia so zelenými vetvičkami na agáte bola uverejnená v roku 2002 v knihe Súčasníkom o minulosti – Kapitoly z dejín obce Malinovo.

Raritný agát biely dnes – s červenou bodkou, ktorá ho odsúdila na výrub. Malí novinári budú jeho osud naďalej sledovať.

Prejsť na začiatok