Apponyiho Juniáles tento rok s IMT Simle!​

Zisk z vlaňajška organizátori odoslali na stavbu nového multifunkčného ihriska v Malinove

Apponyiho Juniáles tento rok s IMT Simle!

Vlaňajšia najväčšia spoločenská akcia v Malinove – Apponyiho Juniáles má pokračovanie! Druhý ročník tohto open air podujatia sa uskutoční už 6. júna v malinovskom parku. O tom, ako bude vyzerať, sme sa rozprávali s jeho organizátormi – Petrom Kollerom a Máriom Pražencom. Toho najmenší poznajú ako Paca z dua Paci Pac a  starší ako bývalého gitaristu kapely Iné Kafe.

Vráťme sa v skratke k premiérovému, minuloročnému Juniálesu. Ako vôbec vznikla myšlienka organizovať v Malinove takúto akciu?

S Petrom sme založili občianske združenie Malinovský juniáles. Obaja dlhodobo pracujeme v kultúre, Peter vlastní niekoľko klubov v Bratislave, osobne sa venujem hudbe a produkcii viac ako 20 rokov. V minulosti sme organizovali mnohé kultúrne podujatia a vystúpenia. Kedže  obaja v Malinove bývame a sme tu doma, rozhodli sme sa, že obci  niečím prispejeme. Aby mala úžitok z toho, čo my dvaja vieme robiť. Napadla nám myšlienka festivalu a spojiť ho s kaštieľom a parkom. Považujeme ho za nádherný, ale málo využívaný priestor. Dohodli sme sa s obcou, získali sme podporu BSK (Bratislavský samosprávny kraj) a išli do toho.

Koľko zavítalo vlani na Juniáles návštevníkov? Splnila účasť vaše očakávania?

Určite splnila. Platiacich návštevníkov  bolo asi 1600 a množstvo lístkov bolo rozdaných deťom zdarma  v spolupráci s BSK. Spolu Juniáles navštívilo približne 2500 ľudí.  Náklady sa vykryli, dokonca sme zaznamenali malý zisk. Všetko dopadlo dobre.

Spomenuli ste zisk. Prezradíte aký? J

Čistý zisk bol presne 1008 EUR a odoslali sme ho na nový projekt stavby multifunkčného ihriska, ktorý  zabezpečuje malinovská TJ.

Z čoho majú organizátori takéhoto podujatia najväčšie obavy?

Samozrejeme z počasia. Ale z našich dlhoročných  skúseností vieme, že jún je najmenej rizikový a ideálny pre takúto akciu. Termín Juniálesu bol zámerne vybraný práve kvôli počasiu.

Predpokladáme, že počas minuloročného   Juniálesu sa objavili aj nejaké chybičky, ktoré ste sa určite snažili vychytať, a tento rok ste zrejme aj podľa toho upravili program alebo organizáciu akcie. V čom bude tohtoročný Juniáles iný ako vlani?

Určite sa tento rok budeme snažiť vychytať všetky nedostatky. Predsa len, vlaňajší Juniáles bol prvý, nevedeli sme, koľko ľudí môžeme čakať. Dnes to vieme, a preto posilnené budú gastro-stánky a  detské atrakcie – bude tam obrovská prekážková dráha pre deti, dobový tábor s rytiermi a šermiarmi, koníky z Ivanky, veľký nafukovací hrad a ďalšie. Z vlaňajška sme sa poučili, že tam určite nebude maľovanie na tvár. Pre obrovský záujem sa to nedalo stíhať.   Namiesto toho budú detskí animátori, ktorí pripravia rôzne súťaže, hry a športové aktivity.  Z interpretov pre deti nebude chýbať Paci Pac, tínedžerov pritiahne legenda slovenskeho hiphopu  – VEC a baviť nás bude aj reggae kapela Medial Banana.  Hlavnou hviezdou  podujatia tento rok bude skupina IMT Smile.

Vlani pripadol Juniáles na MDD, presne 1. 6. Tento rok už nebude v rámci osláv Dňa detí, prečo?

Termín Juniálesu sme museli posunúť práve kvôli tohtoročnej hlavnej hviezde – IMT Smile. Deň detí už mali obsadený, vybrali sme spoločne najbližší vhodný termín.

Skupina IMT Smile – to už je skutočne prvá liga na slovenskej hudobnej scéne. Majú slávni slovenskí interpreti nejaké zvláštne požiadavky pri svojich vystúpeniach?

Majú množstvo požiadaviek (smiech). Majú niekoľkostranový manuál, ktorý musí organizátor technicky zabezpečiť, pokiaľ chce, aby skupina IMT Smile vystúpila.  Pódium bude oveľa väčšie, ozvučenie lepšie, svetelné efekty na úplne inej úrovni. Nebude to nejaké hodové vystúpenie skupiny. Bude to ich dvojhodinový program rovnaký, ako hrávajú na  turné, čiže zážitok pre ľudí bude veľmi efektný a silný. Ale ak myslíte nejaké zvláštne požiadavky – ako žralok v bazéne – tak nie (opäť smiech). Chlapci sú úplne normálni ľudia.

Dôležitá otázka – aká bude cena lístka a kde sa dajú lístky kúpiť?

Pre zvýšené náklady na vystúpenie hlavnej hviezdy podujatia sme museli navýšiť aj cenu vstupného. Tento rok bude vstupenka stáť 18 EUR, pričom deti do 10 rokov budú mať vstup zdarma. Ak by sa podarilo vygenerovať zisk, s podporou BSK by sme ho radi investovali do obnovy malinovského parku. Vstupenky sa dajú kúpiť už teraz buď osobne v reštaurácii Família na Troch vodách, Inspiro  v Ivanke pri Dunaji alebo online na predpredaj.sk.

Malinovčan Mário Praženec je jeden z organizátorov Apponyiho Juniálesu. Najmladší ho poznajú ako Paca z dua Paci Pac, starší ako bývalého gitaristu skupiny Iné Kafe.

Na premiérový Juniáles sa prišlo pozrieť približne 2500 návštevníkov. Prilákali ich najmä vystúpenia skupiny Polemic a rapera Ega. Od tohtoročného Juniálesu si organizátori sľubujú väčšiu účasť, ktorú má podporiť aj 2-hodinové veľké vystúpenie kapely IMT Smile.

Prejsť na začiatok