Pani Mária: Mojich 99 rokov v Malinove​

Pani Mária: Mojich 99 rokov v Malinove

Magické číslo 9 spája Malinovo a október 2019 – mesiac úcty k starším. Kým túto jeseň si rešpekt k seniorom pripomíname presne 29.-krát, najstaršia obyvateľka našej obce už o pár týždňov oslávi neuveriteľných 99 rokov! Pani Mária Jelínková nám prezradila nielen tajomstvo jej dlhého veku, ale pochválila sa aj svojím viac ako 90-ročným vysvedčením!

Stále šarmantná pani Mária nás privítala v dome svojej dcéry. Posledné roky tu žije v kruhu najbližších. ,,Mám 9 potomkov z troch generácií, poslední sú pravnuci,“ vyratúva nám pri rozhovore.

Celý jej život je úzko spätý s Malinovom. Narodila sa tu, aj vychodila miestnu základnú školu, ktorá v tom čase sídlila v budove bývalého zdravotného strediska. ,,Pozrite sa, tu je moje vysvedčenie z roku 1927!“ prekvapuje nás pani Mária vzácnym dokumentom. Dokazuje, že pred 90 rokmi dostávali žiaci vysvedčenie štvrťročne a za to svoje sa určite hanbiť nemusela – v množstve jednotiek sa len kde-tu objavila dvojka.

Svadbu mala pani Mária ako inak – v Malinove. ,,Vydávala som sa presne na Petra a Pavla v roku 1948, za môjho muža Pavla,“ usmieva sa pani Mária pri romantickej spomienke na júnovú udalosť z polovice minulého storočia. Pochvaľuje si, že vďaka tomu si ľahšie zapamätala výročie ich sobáša. ,,Brali sme sa v tunajšom kostole a hostinu sme mali v mojom dome,“ pokračuje. Po čase sa im narodili dve deti, u dcéry býva dodnes. Manžel jej zomrel pred 36 rokmi, syna už tiež pochovala.

Ako väčšina pôvodných Malinovčanov, aj pani Mária rozpráva najmä maďarsky. V Maďarsku ale nikdy nebola. ,,Veru, do zahraničia som sa nepozrela, nemala som pas. Najďalej som bola v Poprade u vnuka,“ hovorí s nemiznúcim úsmevom.

Najobľúbenejším miestom v Malinove je pre ňu jednoznačne kostol. ,,Milovala som náš pôvodný kostol – pri kaštieli v parku. Ale krásny je aj ten súčasný. Som hlboko veriaca. Verím, že za môj dlhý vek vďačím Pánu Bohu. Väčšinu času teraz trávim modlením a myslím, že len preto som stále tu,“ presvedčivo dodáva pani Mária.

Pani Mária Jelínková so svojím vysvedčením z roku 1927.

Malí novinári na návšteve u najstaršej obyvateľky Malinova.

Prejsť na začiatok